neljapäev, 7. august 2008

Poola WRE ja mäestikulaager Slovakkias


Hehei...! Juuli kaks viimast nädalat veetis Eesti ratta-o koondise põhituumik Ida-Euroopa tuuril. Kõigepealt võisteldi World Rankingu etappidel Põhja-Poolas Nowa Kaletkas, hiljem laagerdati Slovakkia Kõrg-Tatrates asuvas mägikuurordis Štrbske Plesos.

WRE tulemused - Middle 22.07 ja Ultra-long distance 23.07

Augustikuiste maailmameistrivõistluste eel oli Poola eel-MM´ile kogunenud suur osa maailma rattaorienteerujate paremikust. Kui enamus kokkutulnuist tegi kaasa täisprogrammi ehk kogu 6-päevasõidu, siis viimastel aastatel suhteliselt palju Poolas võistelnud eestlased osalesid aga vaid WRE-päevadel.

Meie mehed kahjuks seekord kõige teravamas minekus polnud - Tõnise vormile oli oma jälje jätnud võistlustele eelnenud mahukas nädal, mil ta veetis ligi 30 tundi Karulas Rogaini-MM´i maastikul korraldajana radu ja kaarti välja töötades, Margusel oli aga seljataga pingeline sisseastumisperiood ülikooli magistriõppesse. Ka logistiline lahendus kohalejõudmise osas polnud seekord kõige parem - võistlustele saabuti vahetult eelmisel päeval suhteliselt hilja õhtul.

Esimese võistluspäeva lühirajal suutis Margus siiski oma hetkevormist maksimumi välja võtta ning lõpetas võistluse tugeva 4. kohaga. Tõnis sai kirja 14. tagajärje, kuid tegi, erinevalt suhteliselt puhta o-soorituse teinud Margusest, ühe suurema paariminutilise vea. Ligi 50 mehe konkurentsis andis MM-i eel tõsise vormihoiatuse austraallane Adrian Jackson (aeg 51.54), kes edestas valitsevat sprindi maailmameistrit taanlast Torbjoern Gjasbergi 3.09 ja tšehhide esinumbrit Lubomir Tomeceki 4.12-ga. Meie meeste kaotused olid 21,0 km pikkusel rajal vastavalt 4.58 ja 9.09. Maastik ei olnud eriti mägine, kuid oli see-eest suhteliselt raske veerevusega, kus pidi kogu aeg jõulise väntamisega hoolitsema hoo üleval hoidmise eest.

M20 klassis lõpetas sel aastal esmakordselt peetavaks Juunioride rattaorienteerumise MM-iks valmistuv Tiit Toomas võistluse 15 noormehe konkurentsis tubli 5. kohaga (+5.24). Võitis juba meeste klassiski tugevaid sõite näidanud poolakas Maceij Gromadka (55.29). Korraliku füüsisega suusaorienteeruja-poiss näitas paljulubavat sõitu, sest tema kontosse jäi tol päeval varu vigade näol päris mitmete minutite jagu.

Naiste eliitklassis lõpetas rohkem kui 30 osavõtja konkurentsis Tuuli Mäeots 24. kohaga. Õrnemast soost võistlejate seas läks lühiraja võit esmakordselt ratta-o rahvusvahelises konkurentsis osalenud Ukraina võistlejale Anna Telyakevychile.

Järgmisel päeval oli kavas ühis-stardist maratoni distants, kus meeste eliitklassis oli raja pikkuseks koguni 45,8 kilomeetrit. Eestlastele kirjutati sellelt päevalt protokolli kohad 11. (Margus) ja 24. (Tõnis). Olgu siinkohal täpsustuseks öeldud, et kui Margus tegi taas o-tehniliselt päris hea, ent füüsiliselt nõrga sõidu, siis Tõnise soorituse rikkus paar kilomeetrit enne finišit end otsustavalt tagaratta kodarate vahele kinni kerinud kett, mistõttu tuli tal see viimane jupp võistlusmaast joosta ratas käekõrval. Omavaheline aegade võrdlus näitas, et ka Tõnis oli tegemas siin sõitu teisekümne alguse kohtadele.
Ajaga 2.04.59 võitis taas suurepärases vormis olev Jackson. Teisena lõpetas eelmise aasta MM-i tavaraja hõbe Lasse Brun Pedersen Taanist (+1.31) ja kolmandana tema kaasmaalane Gjasberg (+3.00). Margus oli finišis võitjast hiljem 8.56 ja Tõnis 20.17.

Ka juunioride arvestuses tegi eelmisest päevast veidi kehvema sõidu Tiit, kes lõpetas 8. kohaga (+15.59). Taas võttis M20 klassi võidu Gromadka ajaga 1.21.30.

Naistest valitses ultra-pikal distantsil taanlanna Line Pedersen, Tuuli oli sel päeval 25.

Kokku oli Poolas osalemas 15 riigi sportlased, mis tavalise World Rankingu osavõistluste kohta on üsna suur näitaja. Esmakordselt oli rahvusvahelisel tasandil osalemas Ukraina ja Rootsi.


Võistluste järel suunduti mägedelaagrisse Štrbske Plesosse (kõrgus merepinnast 1350 meetrit), kus kohal oldi 7 päeva. Nädalane viibimine keskmäestikus ei anna küll tõsist mäestikulaagri mõõtu välja, kuid erinevatel asjaoludel kujunes sel aastal plaan selliseks. Siiski, kokkuvõttes tehti korralik intensiivne laager igapäevase kahe treeningkorraga ning ühtlasi vaadati ringi tähelepaneliku pilguga tuleviku tarbeks. Võibki öelda, et sel suvel oli kavas tutvumislaager, mille järel on võimalik järgnevatel hooaegadel planeerida juba tõsisemat klassikalist 2-3 nädalast camp´i. Näiteks vaatasime üle kõrgemal mägedes asuvad majutuspaigad.

Kokku tegime selle aja jooksul ka 6 kaarditreeningut, mille sees kaks pikka väljasõitu - üks päev 2005. aastal MM-i võõrustanud Banska Bystricasse ja teisel korral Slovakkia suuruselt teise linna Kosiče ratta-o tarbeks kaardistatud maastikele. Laagri viimasel päeval, mil Štrbske Pleso enda kaardid Slovakkia Orienteerumisliidust postiga kohale jõudsid, sõitsime ka kohalikus ümbruses. Laagri lõpetas öösprint Štrbske enda küla sees ja ümbruses.

Kokkuvõtteks võib öelda, et koht iseenesest oli väga kihvt - taamal kõrgumas suured mäed (kõrgeim tipp 2655 m), teisele poole megavaated orgudele. Puhtaks rattasõiduks kasutati piki Kõrg-Tatrate nõlva kulgevat ja paljusid mägikülasid läbivat teed. Aktiivsel puhkepäeval võeti aga ette 6-tunnine retk 2495 meetri kõrguse Krivan´i mäe otsa. Eelviimasel päeval prooviti kahe trenni vahel ära turismiatraktsioonina ka kohalik mägiraudtee.

Elasime uues euroremondi läbinud Penzionis "SiSi", mida on sel aastal mitmel korral kasutanud ka slovakkide o-jooksu MM-iks valmistunud koondis. Lõpetuseks võib tõdeda, et Slovakkia on ehk hinna-kvaliteedi suhtelt eestlastele üks mõistlikumaid valikuid keskmäestikulaagri asukohaks.

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Super maastik tundub. Igatahes edu ja jaksu!!!

Taaniel ütles ...

Kas Poola WRE kaarte ka kusagilt on võimalik näha?

Anonüümne ütles ...

Ei tea, kas Even-i vanus ikka vastab M20 nõuetele? EOL andmebaasis on 1987, mis ei sobi...

Anonüümne ütles ...

Taname huvitavat teavet