pühapäev, 14. juuni 2009

World Rankingu etapid Poolas 5.-7.juuni
Juuni algul võtsid Margus, Taaniel ja Marek ette päris hullumeelse retke Poola World Rankingu etappidele, mis sel aastal toimusid üsna kaugel - pea juba Saksamaa piiri all asuvas Barlineki linnakeses. Võistlustel oli kavas kokku 3 distantsi.

Kuna mai lõpus toimunud Eesti meistrivõistluste ja juuni viimasel nädalal Taanis aset leidva täiskasvanute EM-i ja ühtlasi ka tänavuse Juunioride MM-i vahele jäi peaaegu kuu aega, mil ratta-o võistlusi meie lähiriikides suurt kavas polnud, tuli lehitseda rahvusvahelist kalendrit ning suunduda erialaste startide saamiseks Poolamaale. Poolas oleme me viimaste aastate jooksul palju käinud - MK 2003, WRE-etapid 2005, 2007 ja 2008, EM 2006 ning MM 2008. aastal, lisaks veel ka laagrites. Ühest küljest on Poola kaugel - ikkagi terve päev sõitu, teisest küljest jälle siiski ca poole lähemal kui Kesk-Euroopa, mis on maailma ratta-o elu keskpunkt.

Seekordne reis oli karm seetõttu, et kui tavaliselt oleme me varahommikul sõitu alustades alati õhtuks kohal olnud, siis seekord tuli päralejõudmiseks sõita kokku lausa kaks päeva. Nimelt meie sihtkoht Barlinek asus juba Vana-Saksamaa aladel, mille Poola enda valdusesse peale Teist Maailmasõda sai. Saksa arhitektuuri oli muide palju ka kohapealsetes linnades näha ning Berliinigi jäi sealt vaid ca 150 km. Meil küpses vahepeal peas isegi hull idee minna peale võistlusi sinna päevaks turisti panema, aga seekord jäi see mõte siiski ellu viimata - Marekil oli vaja ikkagi füüsika riigieksamiks koju jõuda. Tagasiteel Gorzow Wielkopolskist näitas Poola-Saksa piirini vaid 46 km - see juba ainuüksi peaks aimu andma kui kaugel me ära käisime.

Autospidomeeter andis reisimarsruudiks igatahes järgmised numbrid: Tallinn-Põlva (Taanieli pealevõtmine) - Barlinek 1635 km ja tagasiteeks 1770 km (leedulaste soovitusel üle Warssawi, mis oli küll teekonnalt pikem, kuid ajaliselt lühem - saime seal sõita ka 400 km 130-140ga mööda uhiuut kiirteed). Kokku siis hirmuäratavad 3405 km, mis tuli seejuures veel Margusel üksi roolida, kuna noored poisid lube veel ei oma. Teeloldud ajahulgaks arvutasime minnes kokku 26 (oli rohkem kiire) ja tulles 29 tundi koos söögipausidega. Oli ikka hull retk küll - näiteks minnes sõitsime neljapäeval 14,5 ja tulles esmaspäeval 16 tundi. Kogu reis kokku 6 ööpäeva - äraminek Tallinnast kolmapäeva õhtupoolikul ja tagasi linna jõudsime teisipäeva pealelõunal. Sisse jäi veel ka kaks ööbimist Taanieli juures Kiidjärvel (nii minnes kui tulles) + lisaks veel 2 teel ja 2 kohapeal.

Aga võistlustest ka. Kavas olid siis WRE-etapid, kus laupäeval-pühapäeval jagati M/N 21 klassis väärtuslikke Maailma Edetabeli punkte. Lisaks leidis reede õhtupoolikul aset veel sprindivõistlus, mis koos nädalavahetuse startidega moodustas kokku Poola 3-päevasõidu. Auhindu jagati nii iga päeva eest eraldi kui ka kokkuvõttes. Tulemused võistluste kodulehel

World Rankingu etapid sarnaselt Kesk-Euroopa riikidele hullu massi kohale ei meelitanud, kuid 5 eri riiki oli esindatud. Lisaks korraldajatele poolakatele ja meile siis veel ka mõned tugevad tšehhid, mitte nii tugevad leedukad ja üllatusena ka pool Itaalia koondist, kes oli tulnud lennukiga Berliini kaudu. Mõlemad meie poisid otsustasid esineda seekord juunioride klassis, ehkki Marekil oli algselt mõte tugevama konkurentsi huvides proovida jõudu M21 klassis ning Taaniel oleks oma vanuse tõttu võinud võistelda veel koguni M17 klassis. Kuid usun, et poiste valik oli õige - tase oli just neile paras ikkagi M20 vanusegrupis.

Sprint
Esimese päeva sprindis startis autojuht Margus nagu kiuste 1. minutil ning nii tuli väsitava sõidupäeva järel kohale jõudes kohe kiirelt end võistluslainele viia (olgu siinkohal öeldud, et ega me nii kindlad kohalejõudmises hommikul ühes teetööde piirkonnas pikalt ummikus istudes enam polnudki, kuid õnneks andis asja hiljem gaasipedaaliga veidi reguleerida ning napid tund enne stardihetke olime me ometi päral). Ei tea, kas pikk autosõit oli jalgadest rohkem mõjunud peale, aga igatahes oskas Margus normaalse alguse järel teha oma viimaste aastate ühe suurima vea RO-radadel kulutades ühes paralleelsituatsioonis 7. punkti otsimisele 6 liigset minutit. Tõsi, saadud 8. lõppkoht oleks võinud olla palju viletsam kui mitmed konkurendid poleks selle sama punktiga samuti suuri vigu teinud. Kuna aga tehti, kannaksin ma ka suure osa vea tekkepõhjusest ebatäpse kaardi arvele. Olgu öeldud, et laias laastus olid kaardid tegelikult ikkagi üsna korralikud.

Poisid sõitsid hästi - Taaniel võitis juunioride klassis itaallase ees ning Marek lõpetas 3. kohaga, edestades seejuures samuti kõiki poolakaid. Poiste arvamustest oma sõitude kohta võib lugeda nende enda webilehtedelt - Marek Karm, the orienteerer ning Taanieli Spordiblogist.

Tavarada
Esimesel tõsisel võistluspäeval oli kavas Marguse lemmikdistants, mida tavaliselt Poola WRE-etappidel on sõidetud veel ühisstardist. Mees tegi kindla peale alguse, kuid andis 2 minutit ära teel 4. punkti kui tegi täpitusteedel ühe 400-meetri pikkuse lisakaare märkamata ühte teeotsa. Edasine võistlus kulges sihivõrgustikus kiire teevalikute teostamise tähe alla edukalt 10. kp-ni, mis asus taas lehtmetsa all kulgeval täpitusrajal, mida aga oli maapinda kõikjal katvate lehtede tõttu üsna võimatu tuvastada. Sinna kadus veel üks minut. Raja lõpuosa 7 etappi kulgesid o-tehniliselt suuremate tõrgeteta, kuid füüsiliselt kaotasin neil üllatavalt palju. Võib-olla kulutasin liiga palju aega ettelugemisele viimase otsustava teevaliku tegemiseks (etapp 14-15), võib-olla oli kehas veel see pikk - 3 päeva kestnud autosõit. Igatahes taolist hävingut näitas ajavõrdlus võitja tšehhi Jan Lauermaniga raja lõpuosas täpselt sarnastel teevalikutel.

Kokkuvõttes 4. koht (kaotus 3.46). Ette jäid Jan Lauerman (palju aastaid maailma suusaorienteerumise eliiti kuulunud mees, on olnud talvisel MM-il tavarajal 10., kuid kel on ette näidata ka ratta-o tiitlivõistluste medal), talle 3 sekundiga kaotanud kohalik mees Macej Gromadka (hetkel Poola koondise esinumber, eelmise aasta RO-Juunioride MM-i pronks) ja Robert Banach (kauaaegne Poola o-jooksu koondise esinumber - on tulnud EM-il 4. ja MM-il 12. kohale, eelmise aasta ratta-o MM-sprindi 7. mees), talle kogunes kaotust 1.29.

Kokkuvõttes võiks öelda, et täna oli võimalik ka võita, ent seda ainult puhta sõidu korral. Füüsiliselt jäin esimesel kahele seekord üsna selgelt alla, ka neil mõlemil olid minuga samas suurusjärgus vead sees. Loen oma kaotuse osaliselt kindlasti pikast kohalesõidust tingitud väsimuse süüks. Banachit oleks siiski tahtnud võita. Õhtusel autasustamisel linna keskväljakul sai käia laval ainult diplomi järel, mingi kott nänniga ulatati siiski ka.

Juunioride MM-iks valmistuvad poisid näitasi taas tublit sõitu M20 klassis. Sel kevadel ühel mägiratta päevakul Tõnisele vaid 10 sekundiga kaotanud Taaniel edestas II koha saanud poolakat Grzegorz Szwancarzi koguni 3.32-ga ning võttis kindla võidu. Esmakordselt Poolas võistelnud Marek tegi ka enda kohta korraliku sõidu, saades III auhinnalise koha. Marek kurtis ainult väikest ajakadu pikkadel osavust ja jõhkrust nõudnud savi-pori märgadel laskumistel. Igatahes said poisid õhtul uhkelt laval auhindade järel käia.

Lühirada
Viimasel päeval kavas olnud keskdistants sõideti vihmasajus. Orienteerumistehniliselt oli tegu suhteliselt lihtsa, ent füüsiliselt ja sõidutehniliselt kindlasti siinsetest võistlustest kõige nõudlikuma rajaga. Margus rikkus oma sõidu ära juba stardist välja sõites, kuna pidas kohe stardi kõrval asunud SI-jaama ja kompostriga varustatud punkti vaatepunktiks (ülejäänud päevadel oli K-punkt stardist tähistusega kaugele välja viidud). Rohkem kui minutiline mõttetu edasi-tagasi sõit ei loonud vaimselt just ideaalset algust võistlusele, kuid mees võttis end kokku ja pingutas nii kuis suutis. Rohkem suuri eksimusi tal ette ei tulnud, kuid paar väiksemat hetkelist peataolekut ja seisakut siiski. Ei tea, kas kuhjuvast väsimusest, mitte kõige paremini magatud öödest või tingituna külmast ilmast, igatahes oli suhteliselt raske pingutada maksimaalselt (aju andis küll käsu, aga lihased ei tulnud külmas hästi järgi, ka keskmine pulss oli kokkuvõttes väga madal).
Tasuks 4. koht võitjale kaotusega 5.33., mida on küll üllatavalt palju. Ei oleks seda eeldanud eelmiste päevade vaheaegu analüüsides. Seekord võttis kindla võidu Gromadka, kes edestas tšehhi Lauermani 2.30-ga. Margus suutis sel päeval Banachit võita pea 2-minutiga, kuid pidi samas napi 16-sekundiga alla vanduma kolmandale Poola koondislasele Mateusz Niedbałale.

Poistel oli seekord veidi kehvem päev - juba kerge haigusvimma käes vaevelnud Taaniel kurtis kerget jõuetust ning pidi leppima II kohaga kaotades itaallasele Marco Guizzardile 1.49. Pigem o-tehniliselt tugeval Marekil polnud samuti füüsiliselt nõudlikul rajal nii hea minek ja tal tuli leppida 5. kohaga (+4.24).

Kokkuvõte
Kui igal võistluspäeval eraldi Margus poodiumile ei jõudnudki, siis seda magusam oli suuta kolme päeva kokkuvõttes võistlused siiski pronksise autasuga lõpetada. Teised kaasvõistlejad olid lihtsalt ebastabiilsemad olnud. Heameel oli seejuures alisatada ka veidi vähem kui minutiga kokkuvõttes neljandaks platseerunud 1994. aasta juunioride o-jooksu tavaraja maailmameister Banach. Kindel võit Gromadkale ja hõbemedal Lauermanile.

M20 klassis võisid meie mehed lõputseremoonial hoolimata viimase päeva väikesest tagasilöögist siiski uhked olla - Taaniel võitis kolme päeva kokkuvõttes suure ülekaaluga itaallase Guizzardi ees ning Marek lõpetas võistlused Margusega sarnaselt kolmanda kohaga.

Korraldajad üllatasid võistlejaid sellega, et kõik kolm päeva toimusid eri kaartidel, mis näitab suurte ressursside olemasolu. Aga rattaorienteerumine elab Poolas hästi, võistlusi ja võistlejaid on, käib ka vilgas noortetöö. Järgmisel aastal on oodata taas suurvõistlusi Poola pinnal - nimelt leiavad järgmise aasta juuli algul aset taasellukutsutava ratta-o MK-sarja etapid Gdanskis. Pidid olema head maastikud, seejuures üsna suurte kõrgustevahega.

Kogu reisi pingeline ajakava, mistõttu ka igaöine unehulk polnud just kõige suurem (ehkki püüdsime vähemalt 8 tundi ikka iga öö pikali olla) ning külmas ja märjas aset leidnud viimased võistluspäevad jätsid igatahes jälje meie meeste tervisele. Kõigepealt haigestus tagasisõidul Taanilel, kes tervenes mõne päevaga, ning lõpuks kojujõudnuna ka Margus, kelle paranemine ligi 39-kraadisest palavikust ja külmetusest on võtnud mõned päevad rohkem.

Taani EM-ini / Juunioride MM-ini jääb veidi rohkem kui nädal. Igal juhul hoiame lippu ikka kõrgel! Ettevalmistumisega on vaeva nähtud.

Kommentaare ei ole: